פייסבוק     צור קשר  |   פורום  |   הרשמה לדיוור

איך את/ה מקבל/ת את הטיפול לגושה
קבלת הטיפול בבית חולים
טיפול בבית בעזרת אחות
טיפול עצמי בעזרת מראה או בני הבית
אני לא מקבל/ת טיפול
הצבע
לרשימת כל הסקרים
דף הבית>>חדשות ואירועים>>הכנות המטולוגיות לפני טיפולי שיניים וכירורגיים בחולי גושה

חדשות ואירועים

 

כידוע לחולי גושה טרומוציטופניה (מספר טסיות דם מופחת) וכן הפרעה בתפקוד טסיות . לטסיות אלה תפקיד חשוב בתהליך הקרישה של הדם ומספרם המועט והתפקוד הלקוי הם האחראים לדימומים התת עוריים שלעיתים מוצאים אצל חולי גושה.בנוסף לחולי הגושה סיכון של חוסר פקטורי קרישה בדומה לאוכלוסייה הכללית, למשל חוסר פקטור XI  שהוא שכיח אצל יהודים אשכנזים.

בדיקות שיגרה של תפקודי קרישה PT ו PTT  המבוצעות לעתים קרובות לפני פעולות כירורגיות משמעותיות יכולות לכוון ולהזהיר מפני חוסר בפקטורי קרישה.אך הבדיקה האבחנתית לגבי חסר כזה תעשה במרפאות הקרישה הייחודיות.

ספירת דם מלאה הכוללת מספר טסיות תצביע על מחסור בטסיות אלה בלבד אך איננה מאפשרת לדעת את מידת התפקוד של הטסיות גם אם מספרן בבדיקה תקין. 

לכן לחולי הגושה מומלץ בדיקת תפקוד טסיות. הערכה מיוחדת  המומלצת גם לחולים אשר להם מספר טסיות תקין. גם הערכה זו נעשית במרפאות קרישה .בדיקת CPA המבוצעת במרפאתה של דר` קנת בתל השומר מאפשרת להעריך את תפקוד הטסיות.

לכן ההכנה המומלצת של חולה גושה לפעולה כירורגית היא:

q      בדיקות PT  ו- PTT המבוצעות במרפאה קהילתית.

q      ספירת דם כולל מספר טסיות – המבוצעת במרפאה קהילתית.

q      תפקודי טסיות ובירור חוסר פקטורי קרישה בהתאם לצורך – המבוצע במרפאת קרישה, בית חולים תה``ש.

הערת מסכם ההרצאה:

רופאי המשפחה ורופאים בכלל אינם מודעים לאפשרות של הפרעה בתפקוד הטסיות בקרב חולי הגושה גם בקרב אלה שאינם מטופלים, בעצם מדובר בנושא חדש יחסית שטרם קיבל פרסום משמעותי בקרב המטפלים השונים ולכן מומלץ לפני פעולה כירורגית לפנות לרופא המשפחה המטפל להציע לו להתייעץ עם הרופא היועץ המטפל במחלת הגושה ואפילו לכוון את הרופאים לפנות לדר` גילי קנת בנושא זה.

יש לציין שבמידה וימצא תפקוד לקוי או חוסר בפקטור קרישה הפעולה הכירורגית תבוצע רק לאחר ההכנה המתאימה לחסר המדובר. כמובן שאם מדובר בפעולה כירורגית דחופה יש להזהיר את המטפלים מיידית לגבי מחלת הגושה והפרעה בתפקודי הקרישה.

 

לדף הקודםלדף הבא
RSS