פייסבוק     צור קשר  |   פורום  |   הרשמה לדיוור

איך את/ה מקבל/ת את הטיפול לגושה
קבלת הטיפול בבית חולים
טיפול בבית בעזרת אחות
טיפול עצמי בעזרת מראה או בני הבית
אני לא מקבל/ת טיפול
הצבע
לרשימת כל הסקרים
דף הבית>>חדשות ואירועים>>כאב אצל ילדים- מאמר על ההתמודדות

חדשות ואירועים

 

 

 

כאב בילדים בעת פעולות רפואיות

 

 

ידוע שפרוצדורות רפואיות הן לעיתים קרובות גורם מצוקה הן אצל ההורים והן אצל ילדיהם. בעבר הייתה נטייה להמעיט בהשלכות הכאב עבור ילדים. גם כעת, לעתים קרובות, לא ניתנת לנושא זה החשיבות הראויה. שנים רבות דנו בשאלה, האם הורים צריכים להיות נוכחים במהלך פעולות רפואיות של ילדיהם. במחקרים האחרונים נראה שישנה חשיבות בעיקר לתגובת ההורה במהלך פרוצדורות אלו. התנהגות ההורים במהלך פרוצדורות אלו, קובעת במידה רבה את מידת הכאב והמצוקה של הילד.


ידוע שחווית כאב מוקדמת עשויה להוות גורם חשוב בעיצוב תגובות לכאב בהמשך החיים ומשפיעות גם על סף הכאב כמבוגרים. ישנן הוכחות הולכות וגוברות שכאב שאינו מטופל באופן יעיל בילדים במיוחד בגיל צעיר מאד עלול להוביל לתוצאות שליליות לטווח ארוך. אפילו פרוצדורות מינוריות כגון עירוי תוך ורידי או בדיקת דם עשויות לגרום למצוקה ניכרת בילדים. יש לציין שאפילו לילדים צעירים מאד, מתחת לגיל 3, ישנם זיכרונות מדויקים אודות אירועים או פעולות מכאיבות. גם ילדים אשר אינם מראים כלפי חוץ את מצוקתם, נוטים לזכור באופן שלילי את הכאב שהם חוו במהלך הפעולה הרפואית. אם הילד היה במצוקה במהלך הפעולה הרפואית הוא עשוי לעוות את הזיכרון ולזכור באופן מקוטע ומופרז את הכאב שחווה. עובדה זו תגביר את החרדה לקראת הפעולה הרפואית הבאה.

ישנם גורמים רבים המשפיעים על הכאב אותו חווה כל ילד. חלק מהגורמים המשפיעים הם גנטיים אך קיימים גם גורמים סביבתיים. גורמים אשר יכולים לווסת את מידת הכאב כוללים את הסביבה הפיזית, אינטראקציה עם מטפלים והורים בזמן הפרוצדורה ושימוש בכלים להפחתה של כאב ומצוקה.

התנהגות הורית אשר מסייעת בהפחתה של מצוקה וכאב כוללת: הסחת דעת (הומור, דיבור על נושא שאינו קשור לפרוצדורה..), שבחים, יש לאפשר לילד להחזיר בובה או צעצוע שמרגיעים אותו, לתת לילד אפשרויות בחירה בתחומים בהם ניתן לתת לו לבחור (האם לשכב או לשבת, באיזה יד לבצע את העירוי ומה לעשות במהלך הטיפול)

התנהגות הורית אשר מגבירה את תחושת המצוקה: ביקורתיות, התנצלות, מתן שליטה מוחלטת לילד על הפעולה הרפואית כולה (לא מדובר במתן אפשרות בחירה). באופן מפתיע נראה שגם ניסיון הרגעה על ידי אמירות כגון:  יהיה בסדר, אחזיק לך את היד, אתה יכול לעבור את זה וכו` מגבירים את המצוקה אצל הילד.

הכנה לפני הפרוצדורה כולל מידע לגבי התחושות הצפויות במהלך הפרוצדורה עוזרת להפחית את מידת המצוקה. יש להתאים את ההסבר שניתן לילד לגילו והתפתחותו ולהימנע ממילים מפחידות כמו ``כאב, חתך, זריקה``. במקום אפשר להשתמש במילים כמו לוחץ, עוקץ. להימנע מלרמוז שהפרוצדורה בוודאות תכאב. היו כנים עם הילד, תתייחס לפחדים אשר הילד מעלה (ייקחו לי את כל הדם, אני אמות), אל תאיים על הילד (למשל אם לא תתנהג יפה תקבל עוד זריקה).   

שימוש באמצעים להפחתת כאב: יש להשתמש באמצעים להפחתת כאב כגון משחה מאלחשת, גם לבדיקות דם ועירויים תוך ורידיים. יש חשיבות לשימוש כבר מהפרוצדורה הראשונה על מנת להפחית ככל האפשר את החרדה והמצוקה של הילד לקראת העירוי או הבדיקה הבאה.

חשוב שהסביבה תהיה רגועה ולא מאיימת. לעיתים קרובות מרפאות וחדרי מיון עמוסים, רועשים וכאוטים. ילדים עשויים לחוש מוצפים ומבוהלים ולעיתים הצוות עשוי לשכנע את ההורים שהחזקת הילד וביצוע מהיר של הפרוצדורה היא מוצדקת. דבר זה עשוי לגרום לקשיים בטווח הארוך.

הורים הם מדריכים אידיאלים עבור הילדים שלהם, הם מכירים הכי טוב את ילדיהם ויודעים מה עשוי לעניין ולעזור לו. ישנם אמצעים רבים שניתן להשתמש בהם כאשר יש להתאים את הטכניקה לגיל הילד ולאופיו. הטכניקות כוללים הסחה על ידי שיחה או אמצעים אחרים תרגילי הרפיה, תרגילי נשימה, טכניקות היפנוטיות שונות.

לסיכום: אפשר לעזור לכל ילד באמצעים נגישים ופשוטים על ידי הקדשת מחשבה של ההורים והצוות המטפל לילד בהתאם לגילו, על מנת להקל עליו במידה ניכרת במהלך אותם פרוצדורות וטיפולים להם הוא זקוק במסגרת מחלתו.   המידע לקוח מהמקורות הבאים:

1. AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS: The Assessment and management of Acute Pain in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics Vol. 108 No. 3 September 2001, pp. 793-797

2. Pediatric procedural pain. Kelly D Young

3. Reassurance can hurt: Parental behavior and painful medic procedures.

לדף הקודםלדף הבא
RSS